WEB NENÍ FINÁLNÍ A NEUSTÁLE SE NA NĚM PRACUJE

Časté očkování zhoršuje imunitu.

person holding white plastic tube

Regulační orgány Evropské unie varovaly, že časté přeočkování Covid-19 může nepříznivě ovlivnit imunitní odpověď a nemusí být proveditelné.  

Opakované posilovací dávky každé čtyři měsíce by podle Evropské agentury pro léčivé přípravky mohly případně oslabit imunitní odpověď a unavit lidi . Místo toho by země měly ponechat více času mezi posilovacími programy a spojit je s nástupem chladného období na každé polokouli, podle plánu stanoveného strategiemi očkování proti chřipce, uvedla agentura. 

Tato rada přichází, když některé země zvažují možnost nabídnout lidem druhé přeočkování ve snaze poskytnout další ochranu před narůstajícími omikronovými infekcemi. Začátkem tohoto měsíce se Izrael stal první zemí, která začala podávat druhou booster neboli čtvrtou dávku osobám starším 60 let. Spojené království uvedlo, že boostery poskytují dobrou úroveň ochrany a v tuto chvíli není potřeba druhá booster dávka, ale bude kontrolovat data, jak se budou vyvíjet. 

Boostery „lze provést jednou nebo možná dvakrát, ale není to něco, co bychom si mohli myslet, že by se mělo neustále opakovat,“ řekl v úterý na tiskovém brífinku Marco Cavaleri, vedoucí oddělení biologických zdravotních hrozeb a vakcíny EMA. “Musíme přemýšlet o tom, jak můžeme přejít ze současného pandemického prostředí do endemičtějšího prostředí.”

Regulátor EU na brífinku také uvedl, že perorální a intravenózní antivirotika, jako je Paxlovid a Remdesivir, si zachovávají svou účinnost proti omikronu. Agentura uvedla, že duben je nejdříve v dubnu, kdy může schválit novou vakcínu zaměřenou na konkrétní variantu, protože proces trvá asi tři až čtyři měsíce. Někteří z největších světových výrobců vakcín uvedli, že zvažují výrobu vakcín, které by se mohly zaměřit na nové varianty. 

— S pomocí April Roachové( Změní titulek a první dvě věty, aby bylo objasněno, že EMA se týká imunitní reakce, nikoli imunitního systému )

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-01-11/repeat-booster-shots-risk-overloading-immune-system-ema-says

PŘIHLÁSIT SE