WEB NENÍ FINÁLNÍ A NEUSTÁLE SE NA NĚM PRACUJE

Vysoce očkovaná Jižní Korea nemůže zpomalit Covid-19

Více než 80 % země dostalo dvě dávky, ale úředníci nyní znovu zavádějí omezení, která slíbili uvolnit.

/automatický překlad/

Jihokorejci čekají ve frontě na dočasném testovacím místě na železniční stanici v Soulu.
FOTO: HEO RAN/REUTERS

SOUL – Jižní Korea během velké části pandemie úspěšně zadržovala Covid-19 a nyní má jednu z nejvyšších proočkovaností mezi bohatými zeměmi.

Ale historické úrovně infekcí, hospitalizací a úmrtí nutí zemi zvrátit plány na znovuotevření a místo toho přijmout některá z nejagresivnějších opatření proti viru v jakékoli zemi na světě.

V posledních dnech zdravotníci zrychlili časový plán pro dospělé, aby dostali posilovací dávku, na tři měsíce z předchozího čekání pěti měsíců. Dospívající se nyní musí nechat očkovat do února, jinak jim hrozí sankce . Od příštího měsíce bude jedno jihokorejské město používat technologii rozpoznávání obličeje k automatizaci sledování kontaktů, což je způsob, jak urychlit vyšetřování.Ve čtvrtek se pak jihokorejští představitelé vrátili k zásahům z dřívější doby pandemie . Většina podniků bude muset brzy zavřít do 21:00, včetně restaurací, barů a kaváren. Soukromá setkání jsou omezena na čtyři očkované osoby.”Je mi líto, že jsme museli znovu posílit antivirová opatření,” řekl jihokorejský prezident Mun Če-in.

Jižní Korea se může pochlubit jednou z nejvyšších proočkovaností mezi bohatými zeměmi – většina z nich podala druhou dávku vakcíny na podzim poté, co musela čekat na začátku roku, protože USA, Spojené království a další západní země dostaly první vlny nabídky. Jižní Korea podala vakcíny od společností AstraZeneca PLC, Johnson & Johnson, Moderna Inc. a Pfizer Inc. a BioNTech SE.

Podle údajů Our World in Data je 81,5 % z 52 milionů obyvatel Jižní Koreje plně proočkovaných, přičemž mezi členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj zaostává pouze Portugalsko , Chile a Island . Naproti tomu podle Our World in Data je proočkovanost 61 % v USA a 69 % ve Spojeném království.

Boje v Jižní Koreji ukazují, jak obtížné zůstává potlačování ohnisek, a to i v místě s prokázaným záznamem korralujících virů a kde byla část populace plně očkována. Úředníci veřejného zdraví stále vidí vakcíny jako účinný nástroj v boji proti ohniskům a jen nepatrný zlomek nedávných případů postihuje ty, kteří dostali dvě injekce Covid-19.

Vlády, dokonce i ty s vysokou proočkovaností, budou nuceny vrátit se k omezením, pokud dojde k překročení zdravotnických systémů, zejména s hrozbou Omicron, protože není jasné, zda jsou dvě dávky stejně účinné proti této variantě, řekl Teo Yik-Ying, děkan Singapurská škola veřejného zdraví Saw Swee Hock.

“Předpoklady, které následovaly po vysoké proočkovanosti, již nemusí být pravdivé,” řekl prof. Teo.

Jižní Korea ohlásila 148 případů varianty Omicron, ačkoli Delta zůstává dominantní silou v nejhorším vypuknutí pandemie v zemi. Denní případy pravidelně překračují 7 000, za poslední měsíc se ztrojnásobily. Jižní Korea nikdy neviděla tolik kriticky nemocných pacientů, přičemž 90 % lůžek JIP pro pacienty s Covid-19 je obsazeno v metropolitní oblasti Soulu. Úmrtí jsou rekordní, oproti minulému měsíci se zdvojnásobili.

Nemocniční lůžka pro pacienty Covid-19 jsou nyní tak omezená, že těhotná žena, která měla pozitivní test, ale byla v karanténě doma na předměstí Soulu, musela čekat 10 hodin na přijetí poté, co náhle začala porodit, řekl místní pohotovostní úředník. .

Jihokorejské nemocnice podle vysokého zdravotnického úředníka čelí přílivu kriticky nemocných pacientů.

FOTO: JEON HEON-KYUN/SHUTTERSTOCK

Některé země OECD s podobnou proočkovaností jako v Jižní Koreji byly také nuceny znovu zavést omezení uprostřed nových ohnisek. Portugalsko, kde 89 % populace dostalo dvě injekce Covid-19, vyžaduje od příštího měsíce práci na dálku, zatímco pro vstup do nočních klubů, barů a pečovatelských domů je nutný negativní výsledek testu, a to i pro očkované osoby. Irsko, kde je plně proočkovaných 76 % populace, nedávno zavedlo v barech, restauracích a nočních klubech noční zákaz vycházení.

Spojené království nedávno zavedlo příkaz k práci z domova a požadavek na prokázání očkování při návštěvě nočních klubů a některých dalších vnitřních míst, protože vláda varovala, že se tam Omicron rychle šíří.

“Očkování samo o sobě nestačí k zabránění šíření infekcí,

řekl Ben Cowling, vedoucí oddělení epidemiologie a biostatistiky na Fakultě veřejného zdraví Hongkongské univerzity.

Bylo to právě před šesti týdny, kdy se jihokorejští představitelé cítili dostatečně sebevědomě, aby zahájili éru „ života s Covidem “, jak se vyjádřili . Podniky mohly zůstat otevřené, jak dlouho chtěly. Byly zrušeny limity pro soukromá setkání. Úředníci dokonce nabídli možnost ukončit mandát maskování, pokud se nechá očkovat dostatek populace. Nyní Jižní Korea varuje, že denní infekce by mohly brzy překročit 10 000 a do příštího měsíce se možná ztrojnásobit, uvedl ve čtvrtek vysoký zdravotnický úředník. Počet kriticky nemocných pacientů by se mohl ode dneška zhruba zdvojnásobit a v nejhorším případě by mohl dosáhnout 2000, dodal úředník. Přechod Jižní Koreje na nižší počet hospitalizací a pomalé infekce vyvolaly kritiku na různých frontách. Začátkem tohoto měsíce podaly občanské skupiny petici jihokorejskému hlídacímu orgánu pro lidská práva, ve kterém tvrdily, že je protiústavní trestat neočkované dospívající.

V únoru bude mladistvým, kteří nebudou plně očkováni, zablokován přístup do knihoven, mimoškolních akademií a mnoha dalších veřejných zařízení, která ke vstupu vyžadují digitální „očkovací průkaz“. Na nedávném protestu Lee Yeon-jin řekla, že se obává, že její 12letá dcera je příliš mladá na očkování proti Covid-19.

“Vláda ohrožuje právo našich dětí učit se zavedením těchto opatření,” řekla paní Lee, která je sama plně očkovaná.

Jihokorejští zdravotničtí představitelé citovali vědecký výzkum, že očkování zabraňuje vážným onemocněním a úmrtím až o 90 % a zároveň snižuje riziko infekce.

Pouze 0,2 % plně očkovaných lidí zažilo průlomové infekce v Jižní Koreji. Mezitím 99 % nakažených teenagerů nebylo očkováno, uvedli zdravotníci.Ve čtvrtek jihokorejský premiér Kim Boo-kyum při vysvětlování návratu omezení uvedl, že země čelí „virové krizi“- “Rozhodli jsme se, že budeme schopni překonat tento kritický okamžik pouze tehdy, pokud rychle dostaneme šíření pod kontrolu pomocí přísných opatření k sociálnímu distancování,” řekl pan Kim.

https://www.wsj.com/articles/highly-vaccinated-south-korea-cant-slow-down-covid-19-11639652626?fbclid=IwAR3xmHN8NjNQLslgKpsYkIBuzdebwxeby_kD1ZNwkF5aJoDlVsDchoSyv8U

PŘIHLÁSIT SE