WEB NENÍ FINÁLNÍ A NEUSTÁLE SE NA NĚM PRACUJE

Zahlceni vlnou soudních sporů: Johnson & Johnson použije trik a podá návrh na bankrot

Pátek 12. listopadu 2021, 13:49

Johnson & Johnson je díky své vakcíně Covid jednou z největších a nejziskovějších farmaceutických společností na světě. I tak nyní gigant vyhlásí bankrot ve státě Severní Karolína. Je za tím trik, který má zabránit výplatám kompenzací.Za odkazy na této stránce může FOCUS Online obdržet provizi od prodejce, např. u těch, kteří jsou označeni . Více informací

Obchodní čísla Johnson & Johnson nemohl vypadat lépe. Americký farmaceutický gigant vykázal za prvních devět měsíců letošního roku již o 8 miliard dolarů více tržeb než v předchozím roce o zhruba 16 miliard dolarů, což je zisk zhruba o 30 procent vyšší. Společnost má v současnosti hodnotu kolem 430 miliard dolarů na burze cenných papírů s hotovostními rezervami ve výši 25 miliard dolarů. Všechny hodnoty zdravé a silné skupiny. I přesto je nyní Johnson & Johnson v úpadku. Právníci skupiny ohlásili bankrot minulý týden v americkém státě Severní Karolína. Výsledek řízení bude pravděpodobně významný pro celou burzu v USA. Protože farmaceutický gigant se svým bankrotem snaží vyhnout miliardovým kompenzačním platbám. Johnson & Johnson k tomu používá právní trik, který byl dosud uznáván pouze v několika státech USA – a dokonce i tam je velmi kontroverzní. Postup tedy vysílá důležitý signální efekt.

Azbest přidaný do dětského prášku
V podstatě jde o toto: V roce 2015 soud v St. Louis shledal, že bylo prokázáno, že ženy byly vystaveny vyššímu riziku rakoviny vaječníků z určitého dětského prášku, který Johnson & Johnson prodává po celá desetiletí. Prášek také denně používalo k hygieně mnoho dospělých žen. Mnozí onemocněli a na následky toho zemřeli. Právníci dokázali, že výrobce už desítky let věděl, že mastek v prášku je někdy kontaminován azbestem – přesto produkt nadále prodával a dokonce zacílil reklamu speciálně na chudé skupiny lidí v USA, které byly většinou nejsou tak informováni o zdravotních rizicích produktů.

Od prvního soudního rozhodnutí je Johnson & Johnson zavalena vlnou žalob. Žadatelé musí prokázat, že dotyčný dětský zásyp užívali pravidelně, a proto se u nich rozvinula rakovina. 38 000 obětí zažalovalo výrobce a jejich počet může v příštích letech a desetiletích výrazně vzrůst. Rakovina totiž může propuknout za pár desítek let.

Pro Johnson & Johnson je to především drahé. Společnost se snaží vyhnout placení odškodnění v jakémkoli soudním sporu, ale i když vyhraje, právní náklady jsou vysoké. Na začátku letošního roku měla skupina vyplatit 2,5 miliardy dolarů – částka se může výrazně zvýšit. Nabídka na urovnání všech právních sporů za dodatečnou platbu ve výši 4 miliard USD byla neúspěšná.

Použití právního triku k minimalizaci odškodnění
Johnson & Johnson se tedy nyní uchýlili k triku známému jako „Texas Two-Step“. V prvním kroku se skupina v jihoamerickém státě rozdělila na mnoho malých společností. Většina z nich byla poté opět spojena jako Johnson & Johnson. Několik z nich od té doby založilo novou společnost s názvem LTL Management. Váš jediný obor podnikání: Právní spor proti dětskému pudru.

Logicky jde o velmi špatný byznys. LTL nemá šanci na ničem vydělat. Advokáti Johnson & Johnson tedy přesunuli sídlo LTL do Severní Karolíny, jednoho z mála států, které uznávají Texas Two-Step, a nyní vyhlásili bankrot. Mateřská společnost již dříve účtovala LTL dvě miliardy dolarů, které jsou nyní k dispozici pro kompenzační platby – méně než dříve a jen polovinu toho, co Johnson & Johnson dříve nabídl obětem.

Ještě lépe: Zákon o úpadku zajišťuje, že všechny procesy jsou aktuálně pozastaveny. Podle zákona by LTL měla nyní využít čas k převodu veškerého svého majetku – tedy oněch dvou miliard dolarů – do fondu, ze kterého by se řešily i všechny budoucí soudní spory.

Johnson & Johnson
144,20 EUR +1,76 (+ 1,24 %)
Tradegate

PŘIHLÁSIT SE